Vorschau auf die 56. Auktion von Karel de Geus am 6. November 2023

NEDERLAND OOST-INDIË

157

Willem II 1840-1849

Duit 1790. Afslag in zilver van 3,76 gram, ø 23,02 mm.

Scholten 746a; CNO 33.4. Zeldzaam. Prachtig.

Taxe: 1000,- Euro

KONINKRIJK DER NEDERLANDEN

264

Willem I 1815-1840

1 Cent 1818 Utrecht mmt. fakkel. LSch. 326; Sch. 323.

Vrijwel FDC Uit Veiling 20 Laurens Schulman BV, april 1998, kavel 974. Oplage: slechts enkele proefstukken. Van de allerhoogste zeldzaamheid

Taxe: 25000,- Euro

275

Willem II 1840-1849

10 Cents 1843 mmt. lelie. Proefontwerp. LSch. 415; Sch. 536. RR.

Met gepolijste stempels geslagen. FDC

Taxe: 1000,- Euro

277

Willem III 1849-1890

Dukaat 1879 mmt. bijl. LSch. 452; Sch. 570. R4. Zeer fraai.

Taxe: 15.000,- Euro

303

Wilhelmina 1890-1948

Rijksdaalder 1938 mmt. druiventros. LSch. 675; Sch. 790. Met gepolijste stempels geslagen. FDC.

Taxe: 3000,- Euro

MEDALS

1400

1622 Bevrijding Bergen op Zoom van Ambrogio Spinola door prins Maurits.

Gekroond wapen van BOZ gehouden door twee wildemannen.

Omschrift: FAVSTO • NVINE • BERGA • VICTRIX /

Gekroonde leeuw, naar links, met geheven zwaard en pijlenbundel.

Omschrift: AVXILIIS • PROTECTA • TVIS • 3 • OCTOB • 1622. AR vierkante afslag 39 x 39 [20,03 gram], vL II-151.3; van Dongen/Verbeem pag.

47-I. Zeer fraai / prachtig.

Ex veiling 12, april 1994, Laurens Schulman BV, nr. 933.

Taxe: 650,- Euro

1508

GILDE- EN AANVERWANTE PENNINGEN

‘s-Hertogenbosch 1736 Lintwerkers. St. Maarten te paard deelt zijn mantel met bedelaar. /

Rollen lint onder kroon en op een tafel. Messing gegraveerd 54 x 44 mm.

met draagoog; No. 28. WK 10.1; Dirks 86.10. Zeldzaam. Prachtig.

Taxe: 500,- Euro

1514

1624 Overwinningen in Brazilië, Peru en San Salvador op de Spanjaarden en Portugezen. Borstbeeld prins Maurits iets naar rechts omgeven door zeven provinciewapens. / Gekroond wapen van de prins met de Orde van de Kousenband. AR 68 [92,5 gram]. vL II-155;

Naval medals 511; Eimer 103; Betts 22; Saunders - Vanhoudt 1624-1. J. van Bylaer.

Zeer fraai / prachtig. Ex Jacques Schulman, veiling 4 juni 1946, nr. 255.

Taxe: 2500,- Euro

1516

1650 Amsterdam, mislukte belegering door Willem II.

Gezicht op de stad Amsterdam met soldaten in schepen op de voorgrond.

Uit wolken komende arm met hart in de vuist. / Gegraveerde tekst. AR plaquettepenning met gegraveerde keerzijde 66 [45,6 gram].

Frederiks 26/26a, afb. 40; vL II-345.2; Saunders - Vanhoudt 1650-6. Pieter van Abeele.

Vrijwel prachtig.

Taxe: 1500,- Euro

1517

(± 1652) Op de voltooiing Beurs Amsterdam. Vliegende Faam boven stadsgezicht met schepen. Liggende riviergod. / Zittende stedenmaagd tussen twee leeuwen en Deugd / Mercurius. Stapels handelswaar in afsnede.

AR plaquettepenning 76,8 [102,2 gram]. Frederiks 27/27a, afb. 42/43; vL II-80.1 (1612).

Pieter van Abeele. Onregelmatige rand, vlekkerig. Prachtig. Ex Jacques Schulman, veiling 23 maart 1948, nr. 617.

Taxe: 1500,- Euro

1518

(± 1655) Symbolische penning op de rechtspraak. Secundus wordt voor de keizer voorgeleid. Op de achtergrond kijkt mensenmassa naar onthoofding. /

Jongen overhandigt bericht aan groep oosterlingen.

Op de achtergrond wordt iemand opgehangen. AR plaquettepenning 76,6 [71,8 gram].

Frederiks 25/25a, afb. 164/165. (Wouter Muller). Zilvermerkjes (boom) op de rand. Uiterst zeldzaam. Prachtig. Ex Jacques Schulman, veiling 4 juni 1946, nr. 290

Taxe: 5000,- Euro

1521

1666 Admiraal Cornelis Tromp, vierdaagse zeeslag. Borstbeeld Tromp tussen trofeeën. / Zeegevecht met twee admiraalsschepen; zinkend schip op de voorgrond.

AR plaquettepenning 79,4 [82,3 gram]. Frederiks11/11a, afb. 140/136; vL II-550.2;

Saunders - Vanhoudt 1666-16. (Wouter Muller). Prachtig. Ex Jacques Schulman, veiling 4 juni 1946, nr. 305.

Taxe: 3000,- Euro

1525

(1672) Amsterdam. Beloningspenning burgerwacht,

onder aanvoering van de Heer van Beveren, voor be- toonde diensten tijdens de Franse invasie. Staande stedenmaagd met speer, stadswapen en leeuw in Hollandse tuin, onder VIGILANO.

Links een leger, rechts een vloot. / Zesregelig gedicht tussen versierselen:

D’Amsterdamsche Burgerij / Tart des vijands razernij / En staat moedig dag en nacht /

Voor de vrijheid op de wacht / Dies wort aen haer trou met recht / Deeze penning toegelegt.

AU 44,5 [45,9 gram]. vL III-72; KPK 1068; Saunders - Vanhoudt 1672-28. Uniek. Prachtig.

Ex Jacques Schulman, veiling 4 juni 1946, nr. 312.

Taxe: 20000,- Euro

1528

1720 Inhuldiging van de Staten van het Kwartier van Nijmegen in het hoogbewind van het Graafschap Kuilenburg.

Gekroond wapen van Culemborg gehouden door twee leeuwen boven elfregelig opschrift. /

25-regelig opschrift met o.a. namen der leden. AR 87,7 [161 gram]. VvL 33; DPR III-236; Saunders - Vanhoudt no. 33. Naar Drappentier.

Prachtig en zeldzaam. Ex Jacques Schulman, veiling 5 februari 1947, nr. 420

Taxe: 2500,- Euro

1539

1644 Inauguration queen Christina and the seabattle by Fehmarn.

Enthroned Christian surrounded by no- blemen. / View of the battle.

AR 82,6 [132,6 gr.]. Naval medals II.266; Maué 61. Sebastian Dadler. Edge nick. Rare. EF.

Ex Jacques Schulman, veiling 4 juni 1946, nr. 271

Taxe: 2500,- Euro

1540

1658 Voyage Karl Gustav, king of Sweden, over the Belt.

Bust almost en face. / Karl on horse right. View on Roskilde.

AR plaque medal 64,6 [52,9 gr.]. vL II-439.2; Hild. 30; Frederiks 10/10a, afb. 17/18; Saunders - Vanhoudt 1658-12. Pieter van Abeele. Almost EF. Ex Jacques Schulman, veiling 14 februari 1955, nr. 972

Taxe: 2000,- Euro

1621

1884 Rouen. Exposition Nationale et Regionale.

Trois allégories, celle du centre debout tenant un caducée et une couronne,

les deux autres assises representant l’Industrie métallurgique et l’Industrie textile. /

Armes de Normandie. AU 38 [28,47 gram]. A. Noël. Superbe.

Taxe: 1500,- Euro

Karel de Geus Muntveilingen

Frans Bekersstraat 1a

5504 JA Veldhoven

Tel.: +31 (0)40 - 212 34 55